NAZIV PROJEKTA: „ŠALJI DALJE 2“

ŠKOLA PARTNER: JU EKONOMSKA ŠKOLA BJELJINA (BOSNA I HERCEGOVINA)

ŠKOLSKA GODINA 2016./2017.

SAŽETAK PROJEKTA

SŠ Dalj od 2013.g. ima školski volonterski klub „Fragaria“ koji je osnovan na zahtjev učenika. Za inovativni model razvoja volonterstva naš volonterski klub nagrađen je od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva 2015.g.

Školskim volontiranjem želimo naglasiti važnost promicanja njegovih vrijednosti kao što su sloboda izbora, uvažavanje različitosti, empatija, solidarnost i odgovornost. Smatramo da sve ove vrijednosti možemo promicati upravo na ovaj način – dijeljenjem tj. Po principu „šalji dalje“. Osnivanjem školskih volonterskih klubova inovativan je način stvaranja međunarodne mreže volonterskih klubova putem kojih imamo priliku upoznati svijet oko sebe, svijet koji nam je tako blizu, a često nepoznanica radi nedostatka socijalne osjetljivosti ili predrasuda.

GLAVNI CILJ PROJEKTA

Promicanje, poticanje i organizacija inovativnih modela školskih volonterskih klubova.

Specifični ciljevi za školu / okolinu:

• Veća građanska odgovornost i aktivizam mladih
  • Razvoj društvene solidarnosti
  • Razvijanje kreativnosti i solidarnosti
  • Bolju kvalitetu života i humanije društvo

Specifični ciljevi za učenike:

• Samopoštovanje i samosvjesnost svoje uloge u okolini
  • Osjećaj pripadnosti i korisnosti
  • Korisno provođeje slobodnog vremena
  • Razumijevanje za društvene promjene i suosjećanje s drugima

U projekt je uključeno direktno 10 učenika i 5 nastavnika.

Susret će se održati u ožujku 2017.g. u partnerskoj školi u kojoj će biti organizirana humanitarna i volonterska akcija u azilu za napuštene životinje u Bjeljini.

PROJEKTNE AKTIVNOSTI

1. Organiziranje humanitarne akcije na razini škole u vidu prikupljanja potrepština za azil u Bjeljini (hrana za pse, deke, pokrivači…)
  2. Pripremanje učenika za sudjelovanje u projektnim aktivnostima na temu volonterizam
  3. Susret s partnerima