Završena druga projektna etapa ACES u Dalju

Autor: Darko Ravkić, 13. 11. 2012.

U sklopu već najavljenog projekta IN MEDIAS RES kojeg financira ACES - akademija udruženja srednjoeuropskih škola, prošli vikend (9.11. - 11.11.2012.) SŠ Dalj bila je domaćin učenicima i kolegama iz poljoprivredne škole Šumatovac iz Aleksinca i gimnazije Nikola Karev iz Skopja.

U sklopu trodnevnog posjeta gosti su imali priliku obići i razgledati znamenitosti, kulturne, vjerske i povijesne sadržaje općine Erdut i užeg centra Dalja.

Nastavak izvještaja pogledajte pod opširnije, a slike sa događaja pogledajte u našoj galeriji.

U subotu tijekom prijepodneva učenici i profesori svih triju škola sudjelovali su na radionicama na temu interkulturalni dijalog. U sklopu interaktivnih radionica učenici su se upoznali, razmjenili svoja znanja i iskustva stečena tijekom ovog projekta, te izrađivali plakate na spomenutu temu. Cilj radionica je bio ukazati na važnost uspostavljanja interkulturalnog dijaloga, kako bi smo bolje i lakše mogli razumijeti i prihvaćati druge ljude, kulture i svijet oko sebe.

Zajedničko druženje zaokružili smo večerom nacionalne kuhinje „Jela našeg kraja“ uz kulturno-umjetnički program u kojem su sudjelovali hrvatski, srpski i mađarski KUD. Večeri su također nazočili donačelnik općine Erdut Dragan Vulin, dožupan Jovan Jelić, te konzul Živorad Simić .

Ovim posjetom završila je druga faza ovog projekta. Slijede još posjet SŠ Dalj i poljoprivredne škole iz Aleksinca gimnaziji u Skopje, te potom montaža i diseminacija kratkog dokumentarnog filma, koji ćemo snimiti na temelju videozapisa koje su učenici zabilježili tijekom sva tri posjeta.

Poznato je da je općina Erdut multinacionalna sredina u kojoj žive Hrvati, Srbi i Mađari, pa su ovakvi projekti od izuzetne važnosti ne samo za naše učenike i našu školu, nego za cijelu lokalnu zajednicu.

Iduće godine planiramo ponovo sudjelovati u ACES-ovom programu, te se nadamo novim,  jednako pozitivnim i lijepim iskustvima.

Sa partnerskom školom iz Aleksinca već imamo planove i ideje za daljnju suradnju i nakon završetka ovog projekta, pa možemo reći da je ovo zapravo početak jednog lijepog prijateljstva koje počiva upravo na interkulturalnom dijalogu bez predrasuda i diskriminacije.

Cijeli projekt potpomognut je sponzorima: diskont pića Bijelić i Bagudić, mesnice Bođirković iz Borova, pekarnice Dika i Dalj iz Dalja.

« Svibanj 2024 »